Shipping Labels
- (18)
- (328)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (80)
- (5)
- (27)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (40)
- (1)
- (3)
- (4)
- (119)
- (1)
- (10)
- (178)
- (1)
- (2)
- (24)
- (3)
- (30)
- (498)
- (1)
- (109)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (1)
- (30)
- (22)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (28)
- (1)
- (4)
- (90)
- (2)
- (10)
- (1)
- (26)
- (20)
- (236)
- (6)
- (10)
- (20)
- (1)
- (10)
- (28)
- (18)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (238)
- (9)
- (2)
- (15)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (25)
- (518)
- (29)
- (36)
- (3)
- (175)
- (368)
- (46)
- (2)
- (7)
- (137)
- (2)
- (27)
- (284)
- (72)
- (154)
- (2)
- (1)
- (19)
- (4)
- (33)
- (41)
- (8)
- (4)
- (2)
- (4)
- (5)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (52)
- (20)
- (2)
- (22)
- (1)
- (3)
- (1)
- (11)
- (109)
- (14)
- (6)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (36)
- (1)
- (3)
- (4)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (36)
- (1)
- (35)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (11)
- (48)
- (3)
- (11)
- (8)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (24)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (67)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (30)
- (1)
- (1)
- (30)
- (15)
- (9)
- (15)
Filtered Search Results
Brady™ Standard Vehicle Placards: NON-FLAMMABLE GAS 2
Indicate delivery vehicles carrying non flammable gas materials. Brady™ Standard Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Display Text | NON-FLAMMABLE GAS 2 |
| Color | White,Green |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping and Receiving Signs and Labels |
| Adhesive Type | Non-adhesive |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |
Brady™ Laser and Ink Jet Sign Blanks: Danger
Laser printable Permanent Polyester (B-747) is recommended for alphanumeric and barcode applications and works well on the topside of most circuit boards and IC's.
| For Use With (Equipment) | Laser and inkjet printer |
|---|---|
| Display Text | Danger |
| Color | Black,Red,White |
| Quantity | 25/Pk. |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Used for safety, maintenance and general markings within a facility |
| Sterility | Non-sterile |
| Adhesive Type | Acrylic,Pressure-sensitive |
Brady™ DOT Vehicle Placards: EXPLOSIVE 1.3K
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Display Text | EXPLOSIVE 1.3K |
| Color | Black,Orange |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping & Receiving Signs & Labels |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |
Brady™ DOT Vehicle Placards: EXPLOSIVE 1.3H
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Display Text | EXPLOSIVE 1.3H |
| Color | Black,Orange |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping & Receiving Signs & Labels |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |
Brady™ GlobalMark™ Repositionable Vinyl Tape
Ideal label for indoor marking where frequent repositioning is needed such as storage shelves.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Description | Surface Mount |
| Width (English) | 0.5 in. |
| Length (Metric) | 30.5 m |
| Life Span | 5 Years |
| Length (English) | 100 ft. |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Vinyl |
| For Use With (Application) | Printing indoor labels where frequent repositioning is required |
| Sterility | Non-sterile |
| Format | Tape |
| For Use With (Equipment) | GlobalMark™ printer |
| Thickness (English) | 0.005 in. |
| Temperature Range (English) | -40°F to 180°F |
| Certifications/Compliance | RoHS |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +82°C |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Acrylic,Repositionable,Pressure-sensitive |
| Dimensions (L x W) | 100 ft. x 0.5 in. |
Brady™ DOT Vehicle Placards: (Flammable picto w/ blank box and red/white stripes) 4
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Display Text | Flammable pictogram with blank box and red/white stripes, 4 |
| Color | Black,Red,White |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping and Receiving Signs and Labels |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |
Brady™ Aisle Marking Tapes
Ultra strong B-726 abrasion-resistant vinyl Aisle Marking Tape makes your facility safer, more visual and more efficient by adding colorful visual indicators to aisles and passageways.
| Format | Tape |
|---|---|
| Length (Metric) | 33 m |
| Life Span | 3 Years |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Length (English) | 36 yd. |
| Temperature Range (English) | -4°F to 167°F |
| Material | Vinyl |
| Temperature Range (Metric) | -20°C to +75°C |
| For Use With (Application) | For pipe markers, arrow tape, warehouse marking, floor marking, warning panels, safety signs and hazardous substance identification |
| Sterility | Non-sterile |
| Adhesive Type | Acrylic |
Brady™ GlobalMark™ Right-to-Know Label Overlaminates
GlobalMark™ Right-to-Know Label Overlaminates protect your printed labels with a pressure sensitive polyester overlaminate.
| Diameter (English) | 1 to 2.5 in. |
|---|---|
| Height (Metric) | 2.85 cm |
| Width (English) | 7 in. |
| Life Span | 8 to 10 Years |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Vinyl |
| For Use With (Application) | Used for pipemarkers, arrow tape, numbers and letters, vehicle placards, pedestal markers, warning panels and safety signs |
| Width (Metric) | 17.78 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Gloss | 50 Gardner Units |
| Format | Tape |
| Diameter (Metric) | 2.54 to 6.35 cm |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Temperature Range (English) | -40°F to 180°F |
| Certifications/Compliance | RoHS |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +82°C |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent,Pressure-sensitive |
| Height (English) | 1.125 in. |
Brady™ DOT Vehicle Placards: EXPLOSIVE 1.2D
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Display Text | EXPLOSIVE 1.2D |
| Color | Black,Orange |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping and Receiving Signs and Labels |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |
Brady™ DOT Vehicle Placards: (Flammable Picto w/Blank Box) 4
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Display Text | Flammable pictogram with blank box, 4 |
| Color | White,Blue |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping and Receiving Signs and Labels |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |
Brady™ DOT Vehicle Placards: EXPLOSIVE 1.2G
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Display Text | EXPLOSIVE 1.2G |
| Color | Black,Orange |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping and Receiving Signs and Labels |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |
Brady™ DOT Vehicle Placards: INHALATION HAZARD 6
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Display Text | INHALATION HAZARD 6 |
| Color | Black,White |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping and Receiving Signs and Labels |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |
Brady™ DOT Vehicle Placards: EXPLOSIVE 1.4C
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Display Text | EXPLOSIVE 1.4C |
| Color | Black,Orange |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping & Receiving Signs & Labels |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |